Ewakuowane z azylu pod Kijowem lwy, tygrysy, liakony i karakale dotarły na polsko-ukraińską granicę. "Nie jesteśmy w stanie opisać naszego zmęczenia i stresu. Czekamy aż wreszcie będziemy mogli ruszyć do Poznania" - napisała rzecznik prasowa poznańskiego zoo.
Punkt recepcyjny w Poznaniu na terenie MTP pełen jest tragicznych historii uchodźców z Ukrainy. Jedna z kobiet przebywająca tam z dziećmi opowiedziała dziennikarzom o strachu, stresie oraz zniszczeniu planów na przyszłość.
Pani Ola do Domu Chłopaków w Broniszewicach (województwo wielkopolskie) przyjechała kilka lat temu, do pracy. W Ukrainie zostawiła rodzinę, w tym dzieci. Tam zastał ich rosyjski atak. Teraz jej córka i syn są już w Polsce. Prowadzącym placówkę siostrom dominikankom udało się znaleźć kierowcę, który oświadczył, że "niczego się nie boi" i pojechał w głąb kraju ogarniętego wojną.
By przekroczyć granicę polsko-ukraińską, uchodźcy czekają w kolejce nawet kilka godzin. Jakie kroki mają podjąć na granicy i po przybyciu do Polski? Jak zalegalizować pobyt? Jak uzyskać pomoc rządową? Wyjaśniamy.
26-letni saper, który poświęcił własne życie, by wysadzić most i powstrzymać kolumnę rosyjskich czołgów, przez kilka miesięcy mieszkał w Polsce. - O jego śmierci dowiedziałem się z TVN24. Kiedy zobaczyłem jego zdjęcie w telewizji byłem w szoku - mówi TVN24 Adam Żak, który zatrudniał Witalija.
Od soboty strażacy - niemal z całej Polski -zbierają sprzęt pożarniczy, o który poprosili ukraińscy strażacy. Pierwsze transporty w stronę granicy ruszyły już w niedzielę. Kolejne są planowane. - My sobie uzupełnimy ten sprzęt, będziemy mieli na to czas, a ukraińscy strażacy nie mają czasu, potrzebują sprzętu zaraz - powiedział mł. bryg. Arkadiusz Piętak, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.
Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak zaapelował do wiernych z archidiecezji gnieźnieńskiej o modlitwę za Ukrainę oraz o pomoc uchodźcom, którzy uciekają przed wojną. "Myślą, słowem, solidarnością, wieloma drobnymi gestami jesteśmy z tymi, którzy z odwagą i determinacją bronią suwerenności i niepodległości swojego kraju" – zaznaczył hierarcha.
W całej Polsce instytucje kultury łączą się z obywatelami Ukrainy w związku z rosyjską inwazją na ich kraj. Wpisy w mediach społecznościowych, niebiesko-żółte barwy, zbiórki pieniędzy, a także odwoływane spektakle w Rosji - gesty solidarności przybierają różne formy.
Poznań, Kołobrzeg, Wrocław, Sopot, ale też inne polskie miasta i ich mieszkańcy sprzeciwiają się rosyjskiemu atakowi na Ukrainę i solidaryzują z Ukraińcami. Zgromadzeni na nich ludzie mają ze sobą ukraińskie flagi, transparenty z antywojennymi hasłami i słowami wsparcia dla ogarniętego wojną kraju i jego obywateli.
Poznańskie zoo zadeklarowało, że jest gotowe do zorganizowania i udzielenia pomocy zoo w Kijowie. Organizuje zbiórkę pieniędzy i jedzenia. Również wrocławska ekostraż zaangażowała się w pomoc.
Polecamy
Zapytaj o cenę!
Zapytaj o cenę!